XIX Prigimtinės kultūros seminaras

GEBĖJIMAS DŽIAUGTIS IR LAIMĖ GYVENIMO

2020 m. liepos mėn. 2-5 d.

Juodonių k. Rokiškio r. / prigimtine.lt*

 

Emocija ir jos raiška yra svarbi kultūrinės tapatybės dalis: ji diktuoja tam tikras elgesio normas kasdieniame žmogaus ir bendruomenės gyvenime ar ritualus ypatingomis aplinkybėmis, kaip antai sėkmės atveju ar ištikus netekčiai. Viešojoje erdvėje iki koktumo gausu istorijų, bylojančių apie pietų šalių gyventojų emocingumą ir šiauriečių uždarumą; atrodo, niekam nereikia atskiro paaiškinimo, kur rasti „ašarų pakalnę“ , o prie viso to dar akis ir protas užkliūva už V. Kavolio pastebėjimo, kad „Lietuvoje gal reikėtų įvesti tokias sąvokas kaip kentėjimo kultūra ir aimanavimo kultūra“ (žr. „Kultūros dirbtuvė“, 1996, Vilnius: Baltos lankos, p. 17). Šypteli, bet staiga suklūsti – o vis tik, ar tikrai mūsuose vyrauja tik santūrumas, o laisvai liejasi tik raudos? Juk kiekvienas esame plėšę dainas, iki užsimiršimo panirę į kokį malonumą, kvatojęsi iš širdies ir darę daugybę kitų dalykų, kurie niekaip netelpa į aukščiau pieštą paveikslą. Kyla natūralus klausimas, kokios gi teigiamos būsenos ir laikysenos priimtinos mūsuose besiklostančiai kultūrai?

Tad šį kartą apie patiriamą džiaugsmą ir suvokiamą laimę – kaip šios sąvokos persipina ir kaip atsiskiria? Kaip džiaugiamės, iš ko džiaugsmą atpažįstame, o ką laikome laime? Tarp pertekliaus, saiko ir skalsos, tarp ironiško juoko ir kančios nebuvimo, tarp paviršinio ir giliojo džiaugsmo, polėkio, pramogų, kūrybos ir daugybės kitų dalykų smagiai, netikėtai ir išmoningai vedžios literatūros, muzikologijos, istorijos, psichologijos, kalbotyros, filosofijos, religijotyros ir kitų sričių atstovai.

 

Preliminari renginio programa ir (galimai) registracija bus skelbiama 2020 m. birželio mėn. 8 d.

Seminarą rengia Prigimtinės kultūros institutas ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Renginio mokslinė taryba: dr. Audronė Gedžiūtė, dr. Giedrė Šmitienė, dr. Aušra Žičkienė

Renginio organizatorių kontaktai: [email protected]

Vaizdo sprendimai: Viktorija Lankauskaitė

 

*Dėl COVID-19 pandemijos šalyje susiklosčiusi situacija ir taikomi saugumo reikalavimai gali neleisti susiburti didesniam skaičiui žmonių. Atidžiai seksime informaciją ir darysime viską, kad užtikrintume galimybę susiburti saugiai. Taip pat ruošiamės tiesioginėms transliacijoms ir bendravimui nuotoliniu būdu su tais, kurie neturės galimybių būti renginyje.